Nasze bezpieczeństwo na drogach

Okres zimowy jest bardzo trudnym czasem dla wszystkich kierowców ze względu na niełatwe i zmienne warunki pogodowe. Niedawne przykre wydarzenia obligują nas do przypomnienia wszystkim kierowcom pojazdów uprzywilejowanych, aby zwłaszcza w tym okresie zachować szczególną ostrożność i rozwagę w drodze do zdarzeń.

Przypominając kwestie bezpieczeństwa należy wspomnieć o kilku ważnych aspektach poruszania się uprzywilejowanym pojazdem pożarniczym:

Zgodnie z prawem pojazdem uprzywilejowanym jest pojazd z włączonymi światłami mijania, niebieskimi światłami błyskowymi i sygnałem dźwiękowym jednocześnie. Jednakże jazda samochodem uprzywilejowanym daje kierowcy jedynie możliwość nie zastosowania się do przepisów i znaków drogowych pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP wymaga aby przed każdym wyjazdem kierowca pojazdu pożarniczego:

  • sprawdził gotowość eksploatacyjną pojazdu oraz jego bezpieczeństwo dla ruchu;
  • zabezpieczył wszelkie elementy wysuwane i ruchome pojazdu;
  • zamknął wszystkie skrytki, skrzynie oraz dodatkowe stopnie pojazdu;
  • sprawdził poprawne zamocowanie sprzętu wewnątrz skrytek w kabinie i na dachu pojazdu;
  • sprawdził prawidłowe zamkniecie oraz przewożenie elementów wyposażenia i sprzętu w przewidzianych dla nich miejscach.

Wspomniane wyżej rozporządzenia określa dalej szereg zasad, których należy przestrzegać podczas poruszania się pojazdem pożarniczym uprzywilejowanym.

Dowódca lub dysponent pojazdu pożarniczego nie może żądać zwiększenia prędkości pojazdu, natomiast może, ze względów bezpieczeństwa, żądać jej zmniejszenia. Daje to dowódcy pewien wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Podczas jazdy pojazdem pożarniczym zbiornik na środek gaśniczy utrzymuje się w stanie całkowitego wypełnienia, a w przypadku niemożności jego wypełnienia konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

W czasie jazdy pojazdem pożarniczym do akcji strażacy nie zdejmują hełmów lub kasków oraz nie zakładają sprzętu ochrony układu oddechowego. Jedynie kierujący pojazdem pożarniczym może prowadzić́ pojazd bez hełmu i butów strażackich przeznaczonych do akcji ratowniczej.

Dowódca wyznacza strażaków do asekuracji w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas manewrowania pojazdem pożarniczym, a podczas postoju na drodze w przypadku ograniczonej widoczności należy ustawić lampy sygnalizacyjne i znaki ostrzegawcze.

Równie ważnym elementem jest stosowanie pasów bezpieczeństwa podczas przemieszczania się pojazdem. O obligatoryjnym stosowaniu pasów mówi Kodeks Ruchu Drogowego. Niestety zdarza się, że strażacy zapominają o tym ważnym elemencie zwiększającym bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego szczególnie mocno naciskamy na przestrzeganie tego punktu.

Na koniec należy zaznaczyć, że cała sprawa dotyczy głownie naszego bezpieczeństwa, a nie samego przestrzegania przepisów. Na kierowcach spoczywa bardzo odpowiedzialne zadanie dowiezienia załogi bezpiecznie do miejsca zdarzenia i odwiezienia do koszar.

 

Opracowano na podstawie:

1) Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

2) strazacki.pl – Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas dojazdu do akcji

Skip to content