Scania GCBA 9,5/50 – kolejny nowy samochód gaśniczy w lubartowskiej straży

W dniu 30.06. br. Komenda Powiatowa PSP w Lubartowie pozyskała na swoje wyposażenie nowy ciężki samochód ratowniczo gaśniczy na podwoziu Scania G440.  Samochód zakupiony został z projektu realizowanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Scania GCBA 9,5/50 posiada napęd 6×6 oraz silnik o mocy 440 KM. Pojazd wyposażono w zbiornik wody o pojemności 9500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 950 litrów, autopompę Ruberg o wydajności 5000 litrów na minutę, a także działko wodno – pianowe o wydajności 3200 litrów na minutę. Na wyposażeniu znajduje się również kamera termowizyjna.

Tego typu pojazdy przeznaczone są do prowadzenia większych akcji ratowniczo – gaśniczych przy współpracy z innymi pojazdami pożarniczymi, bądź samodzielnie. Z uwagi na uterenowione podwozie może prowadzić działania w trudnych warunkach terenowych. Parametry autopompy pozwalają na podawanie wody na duże odległości. Pozyskanie tego typu sprzętu pozwoli na sprawniejsze prowadzenie akcji ratowniczo – gaśniczych przy pożarach lub miejscowych zagrożeniach o znacznym wymiarze.

Skip to content