Ptasia grypa

W dniu 02 stycznia 2020 r. w związku z wystąpieniem na terenie gminy Uścimów w powiecie lubartowskim  wirusa ptasiej grypy rozpoczęły się działania mające na celu zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Do usuwania skutków obecności wirusa wysoce zjadliwej grypy H5N8, zaangażowani zostali między innymi żołnierze 2  Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej , strażacy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin: Uścimów i Ostrów Lubelski oraz Policja. Służbą koordynującą działania był Powiatowy Inspektorat  Weterynarii.

Działania  straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  wykonaniu zaplecza logistycznego dla żołnierzy z WOT, dezynfekcji osób pracujących w strefie zagrożonej oraz rozkładaniu i nasączaniu mat dezynfekcyjnych na drogach publicznych i drogach dojazdowych do posesji.

Działania polegające na wywiezieniu do  utylizacji padłych ptaków zakończone zostały w dniu 07.01.2020 r. Obecnie jednostki OSP z terenu gminy Uścimów nadzorują  maty dezynfekcyjne rozłożone na drogach.