ORKIESTRA

Orkiestrę Dętą przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie założył latem 1928 roku Stanisław Wysocki, muzyk z wykształcenia, ówczesny rachmistrz Magistratu. Na siedzibę Orkiestry przeznaczono pomieszczenie w budynku browarnym, zaś instrumenty przejęto po orkiestrze policyjnej. W uzupełnieniu kompletu instrumentów i umundurowaniu pomógł Zarząd Wojewódzki Straży Pożarnych w Lublinie.

Pierwszym występem Orkiestry jeszcze w tym samym roku był koncert kolęd w czasie pasterki w kościele oo. Kapucynów. Następny koncert odbył się w dniu 19 marca – na imieniny Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Potem Orkiestra uświetniła obchody rocznicy Konstytucji w dniu 3 maja 1929 r. We wszystkich kolejnych uroczystościach na terenie miasta i powiatu Orkiestra Dęta chętnie uczestniczyła. 16 września 1934 r. Orkiestra w składzie 30 druhów pod batutą swojego kapelmistrza stanęła do konkursu orkiestr podczas IV Wojewódzkiego Zjazdu Ćwiczebnego w Lublinie, uzyskując piąte miejsce.

Od 6 kwietnia 1935 r. Orkiestra miała swoją siedzibę w remizie OSP, przy ulicy Kościuszki 1.
Działalność Orkiestry przerwała wojna. Wkrótce po jej zakończeniu zebrano schowane instrumenty (ocalały tylko dzięki ich ukryciu przez kapelmistrza i niektórych członków) i znów wielki miłośnik muzyki Stanisław Wysocki tworzy od nowa Orkiestrę. Trzon stanowili przedwojenni członkowie, toteż pracowano w dwóch grupach – starsi uczyli nowicjuszy, a „szlifował” kapelmistrz. Jego zaangażowanie w działalność artystyczną sprawiało, że chętnych do grania nie brakowało. Po raz pierwszy po wojnie Orkiestra wystąpiła podczas manifestacji 1 – majowej w 1945 roku.

Stanisław Wysocki dyrygował orkiestrą od założenia przez 16 lat. Jego następcą przez 6 lat był wychowanek tej Orkiestry – Wiesław Kozioł. W latach 1960 – 1972 Orkiestra pracowała pod batutą Adama Mieszalskiego, pochodzącego ze Świdnika. Na przestrzeni lat Orkiestrę przenoszono do kolejnych lokali na terenie miasta i zarazem zmieniali się jej patroni. Przez okres 1973 – 1987 była to Orkiestra Miejska pod opieką Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Wówczas przez 5 lat dyrygował nią Aleksander Niedźwiedź, a przez następne 9 lat Józef Gąska – obaj z Lublina.

We wrześniu 1987 r. Orkiestra powróciła pod patronat Ochotniczej Straży Pożarnej – dzięki inicjatywie najdłużej grających i najaktywniejszych jej członków, którzy niejednokrotnie przyczyniali się do jej przetrwania, a także dzięki zaangażowaniu St. Brygadiera Tadeusza Szyszko Komendanta Rejonowego PSP w Lubartowie. Wówczas Orkiestra otrzymała nową siedzibę w budynku komendy oraz została wyposażona w nowe mundury i instrumenty. T. Szyszko jest do dzisiaj wiernym sympatykiem i mecenasem Orkiestry, wyróżnionym tytułem „Członka Honorowego OSP w Lubartowie”.

Przez jeden rok z Orkiestrą Dętą OSP pracował Marek Serweta z Lublina. Pierwszy występ Orkiestry pod jego batutą odbył się 10 marca 1988 r. Podczas sesji Miejskiej Rady Narodowej. W nowym składzie i reprezentacyjnym umundurowaniu wystąpili w dniu 1 maja – drugą w tym dniu nowością były werblistki w Orkiestrze (uczennice miejscowego Liceum Medycznego i Ogólnokształcącego). Występując na każde zapotrzebowanie społeczne szybko zdobyła sobie uznanie i popularność.

Z dniem 2 listopada 1987 r. Pałeczkę dyrygencką przejął Stanisław Korniak z Lublina. Niebawem – 11 listopada, Orkiestra pod jego batutą uświetniła uroczystość 70 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. 13 maja 1988 r. świętowano 60 – lecie istnienia Orkiestry. Honorowymi gośćmi jubileuszu byli jej weterani: Wincenty Jałocha, Bronisław Kowalski, Kazimierz Zdunek – grali oni w Orkiestrze od jej założenia po bardzo długie lata, a Czesław Jabłoński aż 51 lat. W koncercie jubileuszowym zaprezentowano repertuar z całego dorobku Orkiestry. 25 czerwca Orkiestra uczestniczyła w VIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych i wówczas Lubartowianie po raz pierwszy w swej historii zdobyli pierwsze miejsce. Był to jakby „prezent” jubileuszowy.

Do roku 1996 Orkiestra zajmowała pierwsze miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych OSP, ponadto była dwukrotnym laureatem pierwszego miejsca na Przeglądach Międzywojewódzkich (Busko-Zdrój). Z Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr OSP w Ciechanowie w r. 1991 także przywiozła pierwsze, a dyrygent Stanisław Korniak zdobył „Kryształową Buławę”. W roku 1993 Orkiestra ponownie była najlepszą w Polsce, zdobywając nagrodę oraz puchar za musztrę paradną na XII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Ciechanowie. Kolejne lata obfitują w coraz liczniejsze koncerty, gdyż po tak wybitnych osiągnięciach Orkiestra zdobyła ogromną popularność.

Wszystkich koncertów nie sposób wyliczyć, zaś najbardziej prestiżowe to centralne uroczystości z okazji „Dni Ochrony Przeciwpożarowej”, inauguracje roku akademickiego i promocje oficerskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, koncert w Teatrze Narodowym w Warszawie podczas uroczystości z Okazji 75-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z udziałem najwyższych władz państwowych w 1996 roku, koncert w Filharmonii Lubelskiej z okazji „Barburki” w 2003 roku, udział w Pikniku dla pracowników Kancelarii Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta RP. Poza tym są to koncerty uświetniające uroczystości strażackie, narodowe, patriotyczne, sportowe, dożynkowe, jubileuszowe i inne. Świadczą one o bogatym repertuarze, wysokim poziomie artystycznym i szerokim gronie sympatyków Orkiestry Dętej OSP w Lubartowie.

Od 1995 roku Orkiestra OSP, Urząd Miejski, Urząd Gminy i Komenda Rejonowa PSP w Lubartowie organizowała z okazji „Dni Miasta Lubartowa” Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych – dotychczas uczestniczyły w nim orkiestry zagraniczne z : Czech, Mołdawii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch, Anglii a także najlepsze orkiestry z południowo-wschodniej Polski.

W roku 1999 zaistniała potrzeba odmłodzenia dotychczasowego składu Orkiestry. Wówczas z inicjatywy Prezesa Janusza Pytki, Zarządu oraz członków zostało założone Ognisko Muzyczne kształcące dzieci i młodzież w zakresie gry na instrumentach dętych i perkusyjnych dla potrzeb Orkiestry. Pierwszy sukcesem młodych członków wspieranych przez starszych muzyków było zajęcie I miejsca na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Krasnystaw 2000. Obecnie co roku jest prowadzona nowa rekrutacja.

W kwietniu 1992 roku Orkiestra po raz pierwszy wyjechała za granicę – do RFN, by uczestniczyć tam w IV Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Leer, gdzie uzyskała I miejsce. Kolejne wyjazdy obejmują: 39. Międzynarodowy Konkurs Orkiestr Dętych w Rastede (Niemcy) – IV miejsce, udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Samarze (Rosja) w 1995 roku, na który zostaliśmy wytypowani przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W roku 1997 Orkiestra koncertowała na Węgrzech w Berettyóujfalu. Ponowny wyjazd do Niemiec to VII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Pinnebergu w 1998 roku, gdzie zajęliśmy IV miejsce. Latem 2000 roku w odmłodzonym składzie Orkiestra udała się do Jistebnika (Czechy) na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. 100 – lecie Straży Pożarnej w Rastede ( Niemcy ) to kolejny wyjazd zagraniczny, podczas którego wzięliśmy udział w obchodach jubileuszu. W ramach promocji województwa lubelskiego podczas „Tygodnia Kultury Polskiej” w Szwecji w 2003 roku koncertowaliśmy w mieście Falun, wraz z innymi grupami artystycznymi z naszego województwa. Organizatorami byli Urząd Marszałkowski z Lublina i Urząd Okręgu Dalarna (Szwecja). Lipiec 2004 to kolejna wizyta w Czechach na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Studenka-Jistebnik.

W kolejnych latach Orkiestra zajmowała czołowe miejsca na Przeglądach Regionalnych i Wojewódzkich, m. in.: I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP 2002 – Parczew, I miejsce na XX Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Rykach 2004 roku, I miejsce i nagroda Burmistrza Miasta Lubartów na XVIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Lubartowie w 2004 roku.

Obecnie dyrygentem Orkiestry OSP Lubartów jest Andrzej Zaręba. Pod jego dyrekcją Orkiestra zdobyła wiele nagród i zajmuje czołowe miejsca na przeglądach m.in.:

Orkiestra swoją muzyką uświetnia różnego rodzaju uroczystości państwowe i kościelne. Z inicjatywy Kapelmistrza oraz Zarządu Orkiestra w styczniu 2010 roku zagrała po raz pierwszy Koncert Noworoczny, gdzie mieszkańcy miasta Lubartów oraz wszyscy sympatycy muzyki orkiestrowej mogli zapoznać się z dorobkiem artystycznym muzyków w programie przygotowanym specjalnie na tą okazję. Koncert ten jak i w kolejnym, 2011 roku, cieszył się wysoką popularnością. Aktualnie wpisał się on na trwałe do tradycji Orkiestry.


Dane kontaktowe:
Adres: Wincentów 112, 21-100 Lubartów
Prezes:  Monika Stężycka – Sykut tel. 661123805
Kapelmistrz: Andrzej Zaręba tel. 508240306
Skip to content